четвртак, 23. децембар 2010.

ODJECI


jovan s. mitrović odjeci o objavljenim tekstovima:

PREMA STATISTIČKIM PODACIMA ČITANOSTI OVOG BLOGA,SVI  DOSADAŠNJI TEKSTOVI SU  BILI VEOMA ZAPAŽENI .. TAKO   TEKST ROMANA POVRATAK U ZAVIČAJ NE SILAZI SA SPISKA  OD DESET NAJČITANIJIH TEKSTOVA U MINULOM PERIODU...OVIH DANA  SE POJAVIO  TEKST   O TIMOČKO  KUČEJSKOM  KNEZU BORNEU KAO OSNIVAČU HRVATSKE  DRŽAVE,KAKO SE I U ROMANU POVRATAK U ZAVIČAJ   Jovana S.Mitrovića I IZMEDJU OSTALOG I POMINJE...  EVO JEDNOG DELA TEKSTA  KOJI JE PREUZET:

среда, 15. децембар 2010.



Timočko-kučevski knez Borna






ТИМОЧКО-КУЧЕВСКИ КНЕЗ БОРНА


ОСНИВАЧ ПРВЕ ХРВАТСКЕ ДРЖАВЕ










Појава хрватског кнеза Борне из прве половине IX века није још довољно објашњена. Оно што се о њему сигурно зна, на основу франачких анала, односи се на улогу коју је одиграо у корист Франака у току устанка Људевита Посавског. Али шта је био по пореклу, када је и како постао кнезом приморске Хрватске и, најзад, зашто се толико заложио за франачку ствар, то су питања на која још није дат поуздан одговор. Мада франачки летописи бележе појаву и улогу Борне кроз период од једва три-четири године, хрватски историчари (Фердо Шишић, на пример) сматрају да је он владао много дуже, најмање десетак година. По том гледишту, он је Францима био привржен само зато што су му ишли на руку при разграничењу с романским градовима у Далмацији.










Најстарију вест о Борни налазимо код Ајнхарда, познатог летописца на франачком двору. Године 818, бележећи како су два словенска посланства ступила пред цара Лудовика жалећи се на Бугаре, он у наставку износи да су то били »legati Abodritorum ac Bornæ, ducis Guduscanorum et Timocianorum, qui nuper a Bulgarorum societate desciverant et ad nostros fines se contulerant« (посланици Браничеваца и Борне, кнеза Гудушчана и Тимочана, који су недавно из заједнице с Бугарима отпали и у наше крајеве прешли).






Овај Ајнхардов податак, у облику како је цитиран , потпуно је јасан. Једно посланство је дошло у име Браничеваца, а друго у име Борне, заједничког кнеза Гудушчана и Тимочана, који су недавно (и једни и други) прекинули односе с Бугарима и прешли у крајеве под франачком врховном влашћу. У трагању за Борниним пореклом овај запис мора бити узет као полазна тачка, траг за којим треба само ићи даље. Случај је, међутим, хтео да у то посумња Фрањо Рачки, који је повукао на погрешан пут и касније историографе.











Objavio/la  23:00
Oznake: Dalmacija, Hrvatska, knez Borna, Ljudevit Posavski, Timok

Ovaj tekst je preuzet iz  Bloga  Anarhologija -zahvaljujem !!!!!

Нема коментара: